Ana Sayfa » ACIPAYAM » Acıpayam Doğumla İlgili Gelenek ve Görenekleri

Acıpayam Doğumla İlgili Gelenek ve Görenekleri

Acıpayam Doğumla İlgili Gelenek ve Görenekleri:

İnsan hayatının en güzel ve anlamlı duygularından biridir, bebek beklemek. Öncelikle anne ve baba adayı başta olmak üzere, bütün aileye tatlı ve tarif edilemez bir heyecan ve mutluluk verir. Babaanne ve anneannelerin de katkılarıyla bebeğin giysileri özenle hazırlanır.

Günümüzde doğumlar çoğunlukla hastanede yapılmakta ise de kırsal yörelerimizde eskiden olduğu gibi, yaşlı kadınlara (ebe) yaptırılmaktadır. Bu ebeler bebeğin kırkı çıkıncaya kadar yörenin tüm geleneklerini uygulayan kişilerdir.

Doğumu yaptıran ebe, bebeğin göbeğini keserek sağ tarafına koyar. Göbek bağından akan kanı bebeğin alnına sürer. Daha sonra ılık su ile yıkanan bebek kundaklanır ve nazarlık takılır. Al ve kırk basmasın diye yastığın altına makas veya bıçak konulur.

Çocuğun ismi belirlendikten sonra, aile büyüklerinden birisi tarafından önce çocuğun kulağına ezan okunur, bunun akabinde konulan isim kulağına üç defa fısıldanarak ismi verilmiş olur.

Doğumdan 3 gün sonra kırk çakıl taşı toplanarak,bir yüzükle beraber bir tülbentle sarılır. Bir kaba kırk fincan su konarak, içerisine çakıl taşı sarılı tülbent konulur. Bu su süzgeçten geçirilip su dolu kovaya karıştırılarak çoğaltılır. Anne ve bebek bu su ile yıkanır. Doğumdan 7 gün sonra anne ve bebek aynı şekilde tekrar banyo yaptırılır.

Doğumun 13. günü bebek tuzlanır, tuzlama nedeniyle eş dost toplanır. Tuz, karanfil esans serpilmiş kundak içerisine yatırılan bebeğin her tarafına en ince ayrıntısına kadar tuz sürülür ve kundak sarılır. Bir süre bekledikten sonra, tuzu silkelenir ve yıkanarak yatırılır. Tuzlama bebeğin kokmaması içindir.

Bebeğin düşen göbek bağı; erkek ise dini bütün olsun diye cami avlusuna, okuyup büyük adam olsun diye okul bahçesine gömülür. Kız çocuklarının ise evine bağlı olsun diye sandığa konulur.

Yeni doğum yapan kadın 40 gününe kadar “kırklı” sayılır. Bu nedenle “kırk bozar” düşüncesiyle evlenen bir genç kızı gelinlikle görmekten kaçınır. Yalnız kalmamalarına özen gösterilir.

Bebeklere genelde dedenin veya ninenin ismi konulur. Çocuğu yaşamayan aileler yeni doğan bebeklerine Dursun, Yaşar gibi isimler koyarlar. Erkek çocuğu olmayan aileler, kızlarına Döne, Döndü gibi isimler koyarlar. Çok çocuğu olanlar son olsun diye bebeklerine Dursun, Yeter gibi adlar verirler.

Bebeğin ilk dişinin çıkması halinde; buğday, nohut, susam gibi ürünlerden diş bulguru (Dirlime-Tuzlama) yapılır ve konu komşuya dağıtılır.

Not:
Yukarıdaki metin Acıpayam Belediyesi web sitesinden alınmıştır. (09.03.2015)

DENİZLİ / ACIPAYAM SAYFALARI
Acıpayam Doğumla İlgili Gelenek Görenekleri