Ana Sayfa » GELENEKLER / GÖRENEKLER » Denizli Deve Güreşleri

Denizli Deve Güreşleri

Deve güreşi geleneği Denizli’de ilk kez Sarayköy’de başladı. Buldan, Acıpayam, Çal ve en son Denizli merkez ilçenin deve güreşi düzenlemeleriyle gelişmektedir.

Deve güreşleri ilk kez Aydın’da düzenlenmeye başlamış ve 200 yıllık bir gelenek haline gelmiştir.

İlk deve güreşinin Aydın’ın İncirliova ilçesinin Hıdırbeyli Köyü’nde (Mahallesi’nde) yapıldığı belirtilmektedir. Deve güreşlerinin göçebe obalar arasında başladığı sanılmaktadır.

Günümüzde deve güreşleri başta Aydın olmak üzere; İzmir, Denizli, Muğla, Manisa, Çanakkale, Balıkesir, Antalya, Isparta, Burdur’un bir çok ilçe ve kasabasında yaygın şekilde devam etmektedir.

Deve güreşleri; Ocak, Şubat, Mart, Aralık aylarında yapılır.

Deve güreşleri gelirleri masrafları çıktıktan sonra mutlaka su getirme, okul yaptırma, cami yaptırma vb. amaçlar için kullanılır.

Deve güreşleri “Tülü” adı verilen erkek develer arasında yapılır. Güreşçi develerin soyu çok önemsenir. Güreşçi, develerin ataları da güreşçi develerdir. Güreşçi develer özenle yetiştirilir. Güreşçi develerin yıl boyunca bakımını yapan “Savran” adı verilen bir bakıcısı vardır. Güreş deveciliği pahalı bir hobidir.

Devenin semerine “Havut” adı verilir. Havutun üstüne, (devenin arkasına gelecek şekilde asılı devenin adının yazılı olduğu ve altında mutlaka “MAŞALLAH” yazılı) “Peş” bulunur.

Güreşçi develerin sahipleri; köşeli kasket, külot pantolon, ceket, körüklü çizme giyerler ve boyunlarında poşu mutlaka bulunur.

Ege ve Marmara’nın geçmişten bu güne; Şendaylak, Yarımdünya, Gezer, Kolombo, Dozer ve Menderes namlı develerinin başta gelenleridir.

Deve Güreşi Organizasyonu:

Güreşten bir gün önce havutlanmış develer, deve güreşinin yapılacağı ilçenin sokaklarında davul zurna eşliğinde gezdirilir. Devenin çanlarının ve davul – zurnanın sesiyle ilçe şenlenir.

Deve güreşinden önceki gece “Halı Gecesi” düzenlenir. Halı gecesinde güreşe katılan develerin sahipleri tanışır, yer, içer, eğlenir.

Deve Güreşi 2Seyirciler, deve güreşinden bir gün önce güreşte yiyeceklerini içeceklerini hazırlarlar.

Güreş sabahının erken saatlerinde güreş alanı dolmaya başlar. Mangalar yakılır yeme içme başlar. Güreş alanına yeme içme satıcıları da gelir.

Bu arada da develer de güreş alanına gelmeye başlar.

Deve güreşleri genellikle saat 9.00 – 10.00 civarında başlar.
Güreşecek develerin ağızları bağlı olur ve güreşten önce “ağız bağcılar” tarafından kontrol edilir.

Güreş sırası gelen develer, güreş alanına girerken “Cazgır” adı verilen görevliler tarafından seyircilere özellikleriyle birlikte hoparlörlerden tanıtılır. Cazgır ayrıca güreşi seyircilere anlatır.

Develer davul – zurna eşliğinde güreşir. Davul-zurnaya bazı seyircilerde kenarda oynayarak eşlik ederler.

Deve güreşinde bir saha ve bir masa hakemi bulunur. Güreşen develeri ayırmak için urgancılar / ipçiler güreş alanında bulunur.

Deve Güreşinde Galibiyet Nasıl Belirlenir?
Deve Güreşi 11- Devenin biri diğer deveyi kaçırır.
2- Devenin biri diğer devenin ayağını bağlar ve yüklenir. Bu güce dayanamayan diğer deve bağırır.
3- Deve rakip deveyi yıkar ve üzerine çöker.
4- Deve sahibinin kendi devesinin yıpranmasından yada kaçmasından korktuğu anda devesini güreşten çeker.
Yenişemeyen develer berabere ayrılır.

Denizli’de Deve Güreşleri
Denizli’de ilk deve güreşleri Sarayköy’de yapılmaya başlanmıştır. 2016 yılında Sarayköy’de 32. kez deve güreşi düzenlendi ve Sarayköy deve güreşlerine Ege, Akdeniz ve Marmara’nın en namlı develeri katıldı.
2016’daki Sarayköy Deve Güreşi’ne 130 namlı deve katıldı ve güreşleri 10.000’nin üzerinde seyirci izledi.

Sarayköy’deki bu deve güreşi şöleni önce Buldanlı’ların sonra da Tavas ve Acıpayamlı’ların dikkatini çekti. Artık Buldan, Tavas, Çal ve Acıpayam’da da deve güreşi organizasyonları başladı.

2016 yılında ilk defa Denizli şehir merkezinde de Denizlispor yararına deve güreşi düzenlendi.