Ana Sayfa » TARİHİ / COĞRAFYASI /EKONOMİSİ » Denizli’nin Hafızasından Notlar

Denizli’nin Hafızasından Notlar

Denizli Lisesi’nden biraz ilerleyince bir futbol sahası vardı. Futbol sahasından sonrası boş arazilerdi…

İstiklal Caddesi’nden İncilipınar’a giden yol bahçe, bağ ve tarlalardı.

Delikliçınar’da ise kocaman içleri delik çınar ağaçları vardı. Çınarın gölgesinde kış aylarında salepçiler yaz aylarında ise dondurmacılar satış yaparlardı.

Şimdi Atatürk Caddesi’nın olduğu yerde Şeytan Pazarı vardı. Şeytan Pazarı’nda kasaplar, yoğurtçular, peynirciler vardı. Meydanda birkaç bakkal dükkanı da vardı.

Denizlilerin oturdukları evler genellikle bahçeliydi. İnsanlar tavuk beseler yumurtayı parayla almazlardı. Bahçelerinde meyvelerini , sebzelerini kendileri yetiştirirlerdi. Yoğurt almazlar besledikleri hayvanların sütünden yaparlardı. Pazar neredeyse dışarıdan gelenler için kurulurdu.

Bugünün koşullarında belki otel olarak kabul edilemeyecek ama Ogünlerde dışardan gelenlerin konaklaması için 3-4 odalı oteller vardı.

Bayramyeri’nden Delikliçınar’a, Delikliçınar’dan Bayramyeri’ne faytonlarla gidilirdi.

Himaye-i Eftal Sineması
Himaye-i Eftal Sineması, Denizli’nin tek sinemasıydı. Himaye-i Eftal Sineması, bugünkü Candoğan Parkı’nın olduğu yerdeydi. Yazlık sinema aynı zamanda Denizli’de yapılan tüm etkinliklerin mekanıydı. Konserler ve tiyatrolar… Sinemanın sahibi, Mimar Cengiz Bektaş’ın babası Halil Bektaş’a aitti.

Valilik Binası
Denizli Valilik (Hükümet Konağı) Binası’nı Denizli Halkı yaptı. Valilik binası önce yurt olarak yapılmıştı, sonradan Valilik oldu.

Denizli Lisesi
Denizli’nin gelişiminde önemli yeri olan kurumlardan biri de Denizli Lisesi’dir. Denizli Lisesi Ege Bölgesi’nde, İzmir ve Afyon liseleri ile birlikte yapılan ilk liselerdendir. Antalya, Burdur ve Isparta’dan Denizli Lisesi’ne öğrenciler gelirdi.

Cezaevi, Jandarma, Adliye…
Denizli cezaevi, bugünkü Merkez Bankası’nın olduğu yerdeydi. Adliye ve Jandarma da bugünkü Cumhuriyet Parkı’nın olduğu yerdeydi. Şimdi kapalı spor salonunun olduğu yerde tekel binası (İnhisar İdaresi) vardı.

Memleket Hastanesi
Bu günkü Hastane Caddesi üzerindeydi. Cadde üzerindeki tek binaydı. Sağı solu sebze tarlasıydı. Denizlililerin katkısıyla yaptırılan bina yıkıldı.

denizli altıntop sokağıKaleiçi
Nasıl yapılmış bilinmiyor ama bu gün bile o kadar düzenli yapılması çok kolay değil. Klimciler, süngerciler bir yerde, bakırcılar bir yerde. Peynirci, yoğurtçular, yağcılar bir caddede, manifaturacılar bir başka caddede. Karışık değil. İhtiyacını karşılamak çok kolay.

1970’li Yıllar ve Sanayileşme
70 yıllarda Denizli’de bir çok şirket kuruldu. Dentaş, Basma Boya, Esman, Azim Cıvata, Ofas, Bir Emek,Uygar Motor o yıllarda kurulan şirketlerden. Kurulan 70 civarrındaki şirketin yarsısı kadarı tekstil kalanı ise diğer alanlardaydı.

İmar Durumu ve Yollar
Denizli’deki mevcut yolların genişletilmesi ve yeni yolların açılması, Hasan Gönüllü’nün başkanlığı döneminde (1973-1980) yapıldı. Hasan Gönüllü yeni imar planları yaparak bunu sağladı.

Not:
Fotoğraf Coşkun Önen’in arşivindendir.